Používání Jitsi

Jitsi je vynikající nástroj pro online komunikaci a výuku. Je zdarma a lze ho používat bez instalace a bez registrace účtu přímo v prohlížeči.

Co potřebujete?

Počítač s běžným připojením k internetu, sluchátka s mikrofonem. Webkamera není nutná. Odkaz na schůzku se zobrazí přímo v dané lekci (online hodině) a ke schůzce se připojíte v prohlížeči nebo prostřednictvím aplikace pro počítač či telefon.

Při prvním připojení v prohlížeči je nutné povolit přístup k mikrofonu. Provedete to kliknutím na tlačítko Povolit zde:

Jitsi - povolení mikrofonu

V dalším kroku napíšete v bílém políčku své jméno (ideálně křestní jméno a první písmenko příjmení). Pokud nechcete používat kameru, klikněte na ikonu kamery níže. Pak už můžete přejít do schůzku kliknutím na tlačítko Join Meeting (Připojit se ke schůzce):

Jitsi - prihlaseni

Po přihlášení se dostanete na samotnou obrazovku schůzky:

Jitsi - ovladani

Zde uvidíte vše, co se odehrává na online hodině. I zde máte možnost vypnout a zapnout kameru nebo mikrofon. Kliknutím na ikonu dlaně vlevo se můžete přihlásit o slovo. A kliknutím na tři tečky v pravém dolním rohu zobrazíte další nastavení.

Pokud kliknete na položku Settings (Nastavení), přejdete na podrobnější nastavení:

Jiti - nastaveni

Na kartě Devices (Zařízení) můžete vybrat jiná sluchátka nebo mikrofon (pokud se například při připojení použije mikrofon integrovaný v notebooku, ale vy chcete použít mikrofon, který je součástí sluchátek).

Na kartě More (Více) pak můžete ze seznamu Language (Jazyk) vybrat možnost Czech (češtinu) a následně volbu potvrdit tlačítkem OK.

Před první hodinou doporučuji založit testovací schůzku, poslat odkaz známému a vše vyzkoušet. Jednoduše si zkuste s Jitsi trochu pohrát a vše vyzkoušet. Stačí zkopírovat do prohlížeče následující adresu a případně upravit text za posledním lomítkem: http://meet.jit.si/moje-skvela-testovaci-schuzka

TIP: Během online hodiny můžete mít trvale ztlumený mikrofon, a jakmile dostanete slovo, dočasně mikrofon aktivujete přidržením mezerníku.